Tündérputtony

Minőségi babahordozók és kiegészítők megfizethető áron. Mert hordozni jó!

Hordozásról

Nem mindegy, hogy mikor miben hordozzuk gyermekünket. Egy jó hordozó alkalmazkodik a baba fejlődéséhez, mert a helyes hordozás elősegíti a fejlődést.

 

Hordozás anatómiája

 

 Gerinc fejlődés újszülött kortól felnőtt korig:

 optimfejlodes.jpg

 

Az újszülött "C" alakú gerinccel jön a világra. A felnőtt gerince kettős "S" alakú. A görbületeket a porckorongok teszik lehetővé. A gerincoszlop születés után az első évben kezd el fejlődni, egészen 8-10 éves korra fejeződik be.

 

Felnőtt emerben 4 görbület figyelhető meg:

  

szakasz.jpg1. szakasz: nyaki görbület (lordózis): fej emelésével alakul ki

 

2. szakasz: háti kifózis (6-12 hós kor között), ülés elsajátításával alakul ki

 

3. szakasz: ágyéki görbület: állás és járás megkezdésekor alakul ki

 

4. szakasz: keresztcsonti szakasz (8-10 éves kortól kezdve)

 

Görbületek végleges kifejlettségüket pubertás környékén érik el, ugyanakkor a növekedés végéig változhatnak. Időskorra deformálódnak.

Medence és csípő

Csípőízület vápából és combfejből áll. A combfejnek az ízületi vápa mélyedésének közepén kell elhelyezkednie, így elkerülhető, hogy nyomás nehezedjen a vápa peremére. Ezt az optimális tartást ún. békatartással valósul meg.

csiporol.jpg

 

A medence kapcsolja össze a gerincoszlopot a lábakkal. A gerincoszlop mozgása közvetlen befolyással bír a medence mozgására. Ha domború a hát, a medence finoman hátrafelé billen, lehetővé teszi a békapóz felvételét. Csak a megfelelően felhúzott térdek mellett tud a hát optimálisan görbülni.

 

 helyeshordozas.jpg

Hiba lehetőségek:

1. nagyon széles terpesz (túl nagy a hordozó) - combfej nem középen helyezkedik el a vápában (kibillen), baba feje nem a hordozó személy mellkasára/ hátára hajlik, hanem a gerincet nyomja  - gerinc kiegyenesedik. Ezt a tartást csak addig tudja felvenni a gyermek, amíg szövetei, ízületei még puhák és porcosak.

tulterpesztes.jpg

2. nagyon keskeny terpesz (kicsi a hordozó): lábak lógnak (nincs térd hajlattól térd hajlatig alátámasztva), a combfej kifelé húzódik a vápából, ízületi szalagok megnyúlnak. Kényelmetlen a gyermek számára.

  kenguruban.jpg

Hordozás a szakember szemével

Csípőgondok kisgyermekkorban

A csecsemőkori csípőproblémák időben történő diagnózisával és kezelésével élethosszig tartó szenvedést előzhetünk meg, azonban ehhez arra is szükség lehet, hogy a szülők is ismerjék a csípődiszplázia és a csípőficam ismérveit. Mi is ez és tehetünk-e egyáltalán valamit ellene?

A leggyakoribb ortopédiai deformitást, a csípőficamot már Hippokratész korában is ismerték, azonban mind a diagnózis, mind a kezelés sokat fejlődött azóta. Csípődiszpláziáról (csípőfejletlenségről) akkor beszélünk, amikor a medencecsont csípőízületi része (ízületi vápa) nem biztosít kellő fedettséget a combcsont fejének. Amikor a baba járni kezd, a combcsont fejének hiányos a „felső ütközője”, így a járás billegővé válik. Idősebb korban az állapot korai porckopáshoz vezet és csípőprotézis beültetését teszi szükségessé.

Veszélyben a lányok és a farfekvéses babák

A csípő rendellenességeinek oka, hogy terhesség során az anya által termelt hormonok (főleg a relaxin) hatására a medence szalagjai ellazulnak, ez szüléskor elősegíti a baba áthaladását a medencebemeneten. Ezek a hormonok azonban a magzatba is átjutnak és ott is lazítják a szalagokat, így alakul ki a csípőízületi diszpláziával együtt járó instabil csípő. Az állapot kialakulásához a méhen belüli helyzet is hozzájárulhat, erre különösen a medencevégű fekvés hajlamosít. Az elváltozás Magyarországon az újszülöttek körülbelül 1-2 százalékánál áll fenn, 4-6-szor gyakrabban fordul elő lányokban, továbbá gyakoribb elsőszülöttekben is. Zömében a bal oldali csípő érintett.

Bármilyen gyermeket érinthet

A sztárok gyermekeit sem kímélik a csípő rendellenességei: pár éve járta be a világot a hír, hogy Angelina Jolie és Brad Pitt örökbefogadott lánya, Zahara csípődiszpláziában szenved és műtétre lehet szüksége. Brooke Shields nagyobbik lánya, Rowan is hasonló problémával küzdött, azonban ő a Pavlik-kengyelnek köszönhetően mára már meggyógyult. Az amerikai Mary Lou Rettonnak, az 1984-es olimpia tornászbajnokának emiatt ültettek be csípőprotézist. Albert Einstein első felesége, Milena Maric élete végéig sántított csípőficam miatt, az egykor Prince néven ismert előadóművész pedig mostanában emiatt jár bottal.

Mit tehet a szülő és az orvos a diagnózisért?

Ma Magyarországon általában három szűrővizsgálatot végeznek el a csípőficam szűrésére, de néhány jelből már a szülők is észrevehetik a csípőproblémákat. Ilyen például a fenék és a comb bőrredőinek aszimmetriája vagy az érintett láb rövidülése. A szűrővizsgálatok közül az elsőt születés után a kórházban a gyermekorvos végzi, ezen gyakorlatilag minden újszülött részt vesz. Hathetes és 3-4 hónapos korban a házi gyermekorvos végzi a szűrővizsgálatokat, aki csípőbetegség gyanúja esetén ortopédiai szakrendelésre irányítja a kisdedet. Az ortopédiai vizsgálat során csípő ultrahang vizsgálattal kiegészítve egyértelműen eldönthető, hogy van-e csípőbetegsége a babának.

Terpeszpelenkától a kengyelig

Enyhébb esetekben elegendő lehet az úgynevezett terpeszpelenka viselése, míg súlyosabb esetben a csecsemőre úgynevezett Pavlik-kengyelt adnak, amely megfelelő helyzetben tartja a csípőízületet. Ez már akár 3-4 hetes korban is felhelyezhető, de a kezelést mindenképpen el kell kezdeni 6 hónapos kor előtt. A kengyelt általában 2-3 hónapig kell viselni, naponta egy adott időre le lehet venni, ekkor olyan mozgásokat érdemes a babával gyakorolni, amit a kengyelben nem tud kivitelezni. Műtétre ma már ritkán kerül sor, általában a nem folyamatosan kezelt, a túl későn diagnosztizált és az elhanyagolt esetekben.

Torna, hordozókenő, mei-tai, csatos hordozó, karikás kendő 

A gyógytornászok kötött csípő esetén minden pelenkázás során javasolják a mindkét lábbal végzett csípőkörzést. A babának biztosítsunk nagy mozgáslehetőséget, például fürdessük őt a nagy kádban, de babaúszás során is végezhetünk speciális gyakorlatokat az oktató irányítása mellett. Kötött csípő esetén javasolt a babát hason altatni, mivel ekkor olyan helyzetben van az ízület, ami jót tesz a fejlődésének. Emellett a szakemberek ajánlják a kengurut és a hordozókendőt, amelyek segítenek a csípőt a megfelelő helyzetben tartani. Diszpláziás csípő esetén nem javasoltak a csípő terhelésével járó sportok (műkorcsolya, szertorna, kosárlabda, birkózás, kézilabda), azonban az úszás és a kerékpározás jót tehet.

forrás:semmelweisfigyelo.hu - 2012. december 06. cikk

 csipokezeles.jpg

A hordozás előnyei:

A hordozás több szempontból is hasznos a gyermek számára. Erősíti az anya-gyermek kapcsolatot, pozitívan hat az egyensúlyi (vesztibuláris) rendszerre, ezáltal a gyermek mozgásfejlődésére. Illetve megfelelő helyzetben tartja a csípőt.

Ez utóbbi azonban csak a megfelelő eszköz (kendő, mei tai, csatos hordozó, stb.) használatakor van így, ami a gyermek lábát terpesztett helyzetben tartja.

A kenguruk nagy részében a lábak között lévő
rész keskeny, ezért a gyermek lábai lógnak, és a test súlya a még gyenge izmok által tartott gerincre nehezedik. Ez a helyzet nagy megterhelést jelent a babának. Az előbb említett hordozó eszközökben helyes testtartásban van a baba.



Az alternatív hordozóeszközök (kendő, mei tai, csatos hordozó, stb.) előnyei:


A gyermek/szülő méretére igazítható⇒nem lóg/lötyög a gyermek, illetve nem fájdul meg a szülő háta a hordozástól.
Széles terpeszt biztosít⇒megfelelő helyzetben (fiziológiás) tartja a gyermek csípőjét.
Az anya mozgásával folyamatos vesztibuláris (egyensúlyi) ingerlést biztosít a
gyermeknek ⇒ javul a gyermek egyensúlya, ⇒ezáltal a mozgásfejlődése, illetve a megismerőtevékenységek fejlődése.

Praktikus ok, amiért ajánlom a hordozást, hogy a szülő „keze felszabadul". Ha
aktív az anyuka, vagy többedik gyermek a családban, javul a szülők mobilitása.
Egyetlen „hátárnyként" említeném, ha napi szinten hosszú ideig (5-6 óránál többet) hordozzuk a gyermeket, akkor erős ragaszkodás alakul ki a gyermekben, ami hosszútávra is kihat, és a későbbiekben nehezítheti a gyermek leválását az anyáról. Ezt minden édesanyának a saját igényeihez és habitusához kell alakítania.

 

Hordozók, melyek megfelelnek az ortopédiai elvárásnak:

 Tündérputtony rugalmas kendő
Tündérputttony mei-tai

 Tündérputtony csatos hordozó

 

Szőke Melinda

gyógypedagógus-konduktor

a Dél-pesti FejlesztőHáz vezetője

 

http://www.terapia.imtbt.hu/

 

http://fejlesztohaz.hu

 

fejlesztohaz.jpg

 

 

 

Prof. Dr. Bagdy Emőke: Hogyan lehetnénk boldogabbak?

 

"Ha az édesanyánk életünk első fél évében eleget hordoz a testén, akkor az idegrendszerünkben kialakul egy olyan rendszer – tulajdonképpen egy biológiai anya –, amely stresszhelyzetekben védi a szervezetünket. Olyan, mint a lengéscsillapító, arra szolgál, hogy ha megrázkódtatás ér bennünket, akkor ne omoljunk össze, ne reagáljunk szélsőségesen, hanem viszonylag kicsi legyen a kilengés, és ne károsítsa a szervezetünket. Az egészségpszichológia kimutatta, hogy ha a babát az anya az első fél évben a lehető leggyakrabban magával hordozza – nagyszerű hordozókendők vannak erre a célra –, akkor a gyereknek a későbbiekben nagyobb tűrőképességű lesz az idegrendszere, kisebb valószínűséggel lesznek pszichoszomatikus betegségei.

 

Remo Largo prof. dr., svájci gyermekorvos: "Nem, ellenkezőleg. Egy jól megkötött hordozókendőben nem lehet betegre hordozni egy egészséges gyermeket. Nincs egy kísérlet sem, amely ezt bizonyítaná. Előnyös az anyához való közelség , és a terpeszben lévő lábacskák pozitívan hatnak a csípőízület fejlődésére. A kendő képes minden hordozási helyzetben a gyermek anatómiai felépítéséhez igazodni. Nem lehet összehasonlítani a kendőt a babát rossz tartásban tartó kengurukkal."

A kisbaba gerincének azzal teszünk a legjobbat, ha megtámasztjuk a számára megfelelő fiziológiás helyzetben. Fontos, hogy olyan hordozóeszközt válasszunk, amely a baba gerincének természetes "C" ívét megtartva támasztja meg azt. Figyeljünk rá, hogy a kendő ölelje körbe a baba hátát, és arra is, hogy megfelelően szoros legyen a kötés. Mikor elég szoros a kendő? Akkor amikor láthatóan minden szegése feszes, és már nem tudunk rajta szorítani anélkül, hogy kényelmetlenné ne válna.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 30
Tegnapi: 18
Heti: 100
Havi: 379
Össz.: 657 353

Látogatottság növelés
Oldal: Hordozásról
Tündérputtony - © 2008 - 2024 - tunderputtony.hupont.hu

Az ingyenes honlapkészítés azt jelenti, hogy Ön készíti el a honlapját! Ingyen adjunk: Ingyen Honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »